Tutaj jesteś

Zimowe sporty – ile trwa mecz hokeja?

16 kwietnia, 2024 Sport Ile trwa mecz hokeja?

Jako jedna z najszybszych, intensywnych i bezpośrednich form sporu, hokej na lodzie, zwany popularnie hokejem, cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Definitywnie króluje w Kanadzie, gdzie jest praktycznie narodowym sportem. W tym artykule dowiemy się więcej na temat długości trwania meczu hokeja.

Czas trwania meczu hokeja

Czas przeznaczony na grę w hokeja na lodzie jest jednym z elementów, które sprawiają, że ten sport jest tak ekscytujący i nieprzewidywalny. Pierwotnie, standardowy mecz hokeja trwa 60 minut, podzielonych na trzy równe okresy po 20 minut. Jest to tzw. „czas czysty”, co oznacza, że zegar zatrzymuje się, gdy gra jest przerywana, na przykład gdy sędzia gwizdkiem sygnalizuje konieczność zamrożenia gry. W praktyce, z uwagi na liczne przerwy, mecz hokeja może trwać znacznie dłużej, nawet do 3 godzin.

Wielu fanów hokeja uważa jednak, że prawdziwa magia tego sportu tkwi w dodatkowym czasie, który jest dodawany w przypadku remisu na koniec trzeciego okresu. Wówczas zabawa trwa dalej w postaci dogrywki, a jeśli ta nie przyniesie rozstrzygnięcia, rozgrywana jest seria rzutów karnych.

Odpowiedź na pytanie: ile trwa mecz hokeja?

Podstawową odpowiedzią na pytanie, ile trwa mecz hokeja, jest 60 minut czystego czasu gry. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, w praktyce mecz może trwać znacznie dłużej. Na tę długość wpływ mają różne czynniki, takie jak: liczba przerw gry, wykorzystanie przerw na odpoczynek między okresami, długość dogrywki i ewentualna seria rzutów karnych.

Należy pamiętać, że przerwy między okresami trwają zazwyczaj 15-18 minut, czyli w sumie dodają one 30-36 minut do łącznego czasu trwania meczu. Kolejnym elementem, który wydłuża czas trwania meczu hokeja, są przerwy techniczne, które krótko mówiąc są momentami, w których sędzia zatrzymuje grę, a zegar jest zatrzymywany. No i oczywiście, istnieje jeszcze kwestia dogrywki i rzutów karnych. Dogrywka, jeśli nastąpi, często trwa 5 minut, a potem dojdą jeszcze rzuty karne (jeśli mecz jest nierozstrzygnięty), które mogą trwać kolejne kilka minut.

Fazy meczu hokeja

Hokej na lodzie ma kilka faz, które są kluczowe dla zrozumienia, jak długo trwa mecz. Znajomość tych etapów pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak się rozgrywa mecz hokeja.

Okresy gry

Podstawową strukturę meczu hokeja tworzą trzy 20-minutowe okresy gry. To jest tzw. „czas czysty” gry, co oznacza, że zegar zatrzymuje się, gdy sędzia gwizdkiem przerywa grę. W praktyce, ze względu na przerwy i przestoje, każdy 20-minutowy okres gry może trwać nawet około 35-40 minut rzeczywistego czasu.

Przerwy między okresami

Przerwy między okresami trwają zazwyczaj 15-18 minut. Są one zagwarantowane przez regulacje gry i służą odpoczynkowi zawodników, sztabowi trenerskiemu do strategii na następny okres, a także ekipie technicznej do przygotowania lodowiska do dalszej gry.

Dogrywka

Jeśli po trzech okresach gry wynik jest remisowy, rozgrywana jest dogrywka. W zależności od ligi, dogrywka może trwać od 5 do 20 minut. Również tutaj obowiązuje zasada „czystego” czasu gry.

Rzuty karne

Jeśli po dogrywce nadal nie ma rozstrzygnięcia, zasady przewidują serię rzutów karnych. Najpierw rozgrywane są trzy serie rzutów karnych dla każdej z drużyn, a jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia rzuty karne kontynuowane są do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie przewagę. Ten etap meczu może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Podsumowując, czas trwania meczu hokeja jest zależny od wielu czynników, włączając w to przerwy między okresami, możliwość dogrywki i rzutów karnych. Czysty czas gry wynosi 60 minut, ale czas rzeczywisty może wynieść od 2,5 do 3 godziny. Jest to sport o nieprzewidywalnym przebiegu, intensywny i ekscytujący do ostatniej minuty, niezależnie od tego, ile czasu trwa mecz.

Redakcja altimetr.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy uwielbiają dzielić się swoimi doświadczeniami z różnych zakątków życia. Na naszym blogu znajdziesz inspiracje dotyczące turystyki, sportu, stylu życia i hobby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?