Tutaj jesteś

Morskie oko – wysokość nad poziomem morza

16 kwietnia, 2024 Turystyka morskie oko

Morskie Oko, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów, to nie tylko malowniczy kąt w sercu Tatr, ale też jedno z najwyżej położonych jezior w Polsce. To cudownie urokliwe miejsce pełne jest fascynujących tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Jedną z nich jest fakt, że Morskie Oko zawdzięcza swoją unikalność przede wszystkim swojemu położeniu na znacznej wysokości nad poziomem morza.

Morskie Oko – dlaczego jest to jedno z najwyżej położonych jezior w Polsce?

Przestrzeń, którą obejmuje Morskie Oko, stanowi prawdziwe arcydzieło natury. Jedno z najpiękniejszych jezior Tatr, leży w Dolinie Rybiego Potoku, wykonanej z dolomitów i wapieni. To jedyne z kilku jezior górskich w Polsce, które jest położone na tak wielkiej wysokości. Ale dlaczego Morskie Oko jest jednym z najwyżej położonych jezior w naszym kraju? Jest to jezioro położone 1395 m n.p.m., dlatego zdecydowanie warto wejść tam szlakiem górskim lub drogą, aby podziwiać wspaniałe widoki.

Należy zaznaczyć, że głównym czynnikiem determinującym wysokość jezior górskich jest rzeźba terenu. W procesie formowania krajobrazu górskiego istotne znaczenie mają czynniki naturalne, takie jak erozja lodowcowa, ruchy skalne czy osuwiska. Te elementy geologiczne i geomorfologiczne przyczyniły się do wytworzenia w branżach Tatr miejsca, w którym obecnie znajduje się jezioro Morskie Oko.

Co więcej, unikalność jeziora podkreśla również fakt, że jest ono jednym z najgłębszych zbiorników wodnych w Tatrach, osiągając maksymalną głębokość na poziomie 50,8 metrów.

Wysokość nad poziomem morza jeziora Morskie Oko

Teraz, gdy znamy już kulisy, które decydowały o lokalizacji Morskiego Oka, warto przyjrzeć się bliżej temu, na jakiej wysokości nad poziomem morza znajduje się to jezioro. Jezioro Morskie Oko leży na wysokości 1395 metrów n.p.m. Jest to więc jedno z najwyżej ulokowanych jezior w Polsce.

Wysokość nad poziomem morza, na której znajduje się Morskie Oko, ma niebagatelny wpływ na warunki życia w jego okolicach. Wyższe partie gór, na których leży jezioro, cechują się innym klimatem niż niższe partie Tatr czy inne regiony Polski. Jest to zdecydowanie chłodniejsze miejsce z długim okresem zimy i stosunkowo krótkim letnim. Wysokość nad poziomem morza wpływa również na rodzaj flory i fauny, jakie można spotkać w okolicy jeziora.

Jak wpływa wysokość nad poziomem morza na życie wokół jeziora Morskiego oka?

Oczywiście, wysokość nad poziomem morza ma bezpośredni wpływ na warunki, w jakich rozwija się roślinność i zwierzęta zamieszkujące okolice jeziora. Temperatury w górach są niższe, a sezony rosnące krótsze. Długie, surowe zimy i duże opady śniegu tworzą ekstremalne warunki dla roślin i zwierząt.

Mimo to, ekosystem Morskiego Oka jest bogaty i różnorodny. W okolicach jeziora stwierdzono występowanie około 70 gatunków roślin wyższych, zarówno roślin zielnych, jak i dwóch gatunków drzew – sosny zwyczajnej oraz kosodrzewiny. Na terenie Morskiego Oka żyje wiele gatunków zwierząt, zarówno stałych mieszkańców, jak i tych, które przybywają tu tylko na lato.

Długość sezonu wegetacyjnego, intensywność insolacji, wilgotność powietrza czy występujące tu duże różnice temperatur między dniem i nocą to czynniki decydujące o tym, jakie gatunki roślin i zwierząt osiedlają się w okolicach Morskiego Oka.

Na podsumowanie warto zaznaczyć, że Morskie Oko ze swoją wysokością ponad 1395 metrów n.p.m. stanowi nie tylko okaz do podziwiania dla turystów i entuzjastów górskich krajobrazów, ale też wyjątkowy ekosystem sprzyjający rozwojowi różnorodnych gatunków flory i fauny.

Redakcja altimetr.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy uwielbiają dzielić się swoimi doświadczeniami z różnych zakątków życia. Na naszym blogu znajdziesz inspiracje dotyczące turystyki, sportu, stylu życia i hobby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?