Tutaj jesteś

Ile setów jest w tenisie? Poznaj tą grę

17 kwietnia, 2024 Sport Ile setów jest w tenisie? Poznaj tą grę

Tenis jest równie intensywny i złożony jak fascynujący. Jest to gra, która wykorzystuje precyzyjne ruchy i strategiczne posunięcia, aby zdobyć punkty i pokonać przeciwnika. Aby w pełni zrozumieć, jak to jest sprawiać tak wiele emocji, zanurzmy się w zasady i elementy tenisa, zwracając szczególną uwagę na kwestię setów.

Czym jest tenis?

Tenis jest grą sportową, która pojawiła się około XIX wieku, obecnie jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Spotyka się go na olimpiadach, turniejach wielkoszlemowych, a także w wielu miejscowych klubach czy szkołach. Gra w tenisa polega na rozgrywaniu pojedynków (singlowych lub podwójnych) na specjalnym korcie, w którym gracze używają rakiet, by odbijać piłkę przez siatkę do pola przeciwnika.

Chociaż tenis może wydawać się prostą grą wymagającą jedynie odbicia piłki, jest to zaprawdę dość skomplikowany sport z bogatym zbiorem zasad, technik i strategii. Za każdym serwisem, każdym uderzeniem forehand i backhand, a także za wyborami taktycznymi, kryje się wiele głęboko zakorzenionych mechanizmów, które decydują o tym, kto zdobędzie punkt, grę, set czy mecz.

Zasady tenisa

Tenis jest sportem, który, chociaż wydaje się prosty w swoim założeniu, ma wiele zasad, które sprawiają, że jest bardziej strategiczny i złożony. Zasady te obejmują serwis, odbiór, sposób liczenia punktów, a także określenia pewnych specyficznych sytuacji, takich jak błąd podwójny, deuce, czy break-point.

Każdy mecz tenisa rozpoczyna się od serwisu, czyli uderzenia piłki przez serwującego gracza w pole serwisowe przeciwnika. Jeżeli serwis jest prawidłowy, odbiorca musi zagrać piłkę przed dwoma odbiciami od ziemi. Gra toczy się aż do momentu, kiedy piłka dotknie ziemi poza wyznaczonym polem, trzykrotnie odbije się od ziemi lub kiedy gracz popełni błąd, na przykład nie trafi w piłkę lub uderzy ją w sieć.

W tenisie punktacja jest trochę nietypowa. Pierwszy zdobyty punkt daje 15, kolejny 30, a po trzech zdobytych punktach mówimy o 40. Jeżeli stan gry jest równy 40:40 mówimy o tzw. „deuce”, czyli remisie. Wówczas do wygrania gry potrzeba uzyskać przewagę dwóch punktów nad przeciwnikiem. Gdy gracz wygra określoną ilość gemów (zazwyczaj sześć), zdobywa seta. O tym jednak szerzej w kolejnym rozdziale.

Ile setów jest w tenisie?

Klucz do zrozumienia, ile setów jest w tenisie, to zrozumienie struktury samego meczu tenisowego. Mecz w tenisie jest podzielony na gemy i sety. Gemy to podstawowa jednostka punktowa, którą gracze muszą zdobywać, aby zdobyć seta. Zbiór gemów to właśnie set.

Standardowy mecz tenisa składa się zawsze z nieparzystej ilości setów, by móc wyłonić zwycięzcę. W zależności od formatu turnieju, może to być trzy (mecz do dwóch wygranych setów) lub pięć setów (mecz do trzech wygranych setów). W praktyce oznacza to, że wszystko zależy od tego, kiedy i z jaką dominacją gracz wygra wystarczającą ilość setów, by pokonać przeciwnika.

Niektóre turnieje, szczególnie te dla kobiet, mogą wykorzystywać format meczu do dwóch wygranych setów. Tymczasem turnieje męskie, zwłaszcza te najważniejsze, takie jak Wimbledon, French Open, Australian Open i US Open, stosują często format pięciu setów. W długich, wyczerpujących meczach wymagane mogą być nawet całe pięć setów, co sprawia, że tenis jest sportem wręcz gladiatorskim, wymagającym od zawodników nie tylko umiejętności, ale także wytrzymałości i twardości mentalnej.

Stąd na pytanie „ile setów jest w tenisie?” odpowiedź brzmi: tyle, ile potrzeba do wyłonienia zwycięzcy. Ale bez względu na to, czy to jest mecz do dwóch, czy trzech wygranych setów, pamiętajmy, że za każdym setem kryje się zmagania o każdy gem, który wymaga od zawodników maksymalnej koncentracji i zaangażowania, a dla kibiców jest źródłem niezapomnianych emocji.