Tutaj jesteś

Czy Twoja dieta dostarcza wszystkiego, czego potrzebujesz? Sprawdź!

12 grudnia, 2024 Dieta zbilansowana dieta


Jesteśmy tym, co jemy – wielu dietetyków powtarza to sformułowanie jak mantrę i nie ma w tym cienia przypadku. Zdrowie każdego człowieka zaczyna się od tego, co pojawia się na jego talerzu. Zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów to skuteczny sposób na wsparcie organizmu w prawidłowym funkcjonowaniu i walce z chorobami. Czy Twoja dieta gwarantuje Ci ich odpowiedni poziom? Sprawdź!

Zdrowa i zbilansowana dieta – czyli jaka?

Pożywienie to paliwo dla Twojego organizmu – stanowi ono źródło energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Pokrycie zapotrzebowania kalorycznego to jedno, jednak niezwykle ważne jest to, z jakich produktów spożywczych ono pochodzi.

Zdrowa i zbilansowana dieta to klucz do utrzymania prawidłowych funkcji organizmu – zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychicznym. Pamiętaj, że im bardziej zróżnicowana dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i soli mineralnych się w niej znajdzie. Twój jadłospis powinien być ich podstawowym źródłem, ponieważ żadna suplementacja nie jest w stanie zastąpić pełnowartościowych posiłków..

Twoja dieta powinna składać się z pięciu podstawowych grup produktów spożywczych. W praktyce mowa o takich jak:

  • produkty zbożowe,

  • warzywa i owoce,

  • mleko i produkty mleczne,

  • mięso, ryby, jaja,

  • zdrowe tłuszcze.

Dzięki nim dostarczysz swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze, w tym białko, węglowodany, tłuszcz, witaminy, składniki mineralne, a także błonnik, który jest ogromnym wsparciem dla prawidłowej pracy jelit i całego układu trawiennego. Unikaj natomiast dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, a także przetworzonego jedzenia. To ostatnie nie dostarczy nic poza “pustymi kaloriami”.

Po  suplementy witaminowe możesz sięgnąć wówczas, gdy podejrzewasz u siebie niedobory niektórych mikro- i makroelementów. Często są one wynikiem mało urozmaiconego planu żywieniowego czy też np. intensywnego trybu życia. W przypadku niektórych witamin, takich jak np. witamina D3, trudno w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie na nie wyłącznie z pomocą zdrowej diety.

suplementy witaminowe

Jak rozpoznać niedobory witamin i minerałów?

Czy w Twojej diecie brakuje witamin i minerałów? Niektóre objawy mogą o tym świadczyć. W praktyce mowa o takich jak m.in.:

  • ogólne osłabienie organizmu,

  • nadmierna senność,

  • obniżenie nastroju,

  • niski poziom energii,

  • problemy z pamięcią i koncentracją,

  • nerwowość,

  • osłabiona odporność,

  • pogorszenie kondycji włosów i paznokci,

  • suchość skóry,

  • skurcze mięśni.

Mogą one sygnalizować chwilową niedyspozycję, ale równie dobrze awitaminozę lub niedostateczną ilości minerałów w Twojej diecie.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność i zacząć działać, wykonaj badanie krwi na poziom witamin i minerałów. Warto profilaktycznie przeprowadzać je przynajmniej raz w roku. Poproś lekarza rodzinnego o pełen pakiet badań laboratoryjnych, zwłaszcza jeśli stosujesz dietę ubogą w cenne składniki odżywcze, której podstawą jest np. przetworzona żywność obfita w cukry i tłuszcze zwierzęce.

Suplementy witaminowe – dodatkowe wsparcie dla organizmu

Jeśli Twoje podejrzenia okazały się w pełni zasadne, podstawą Twojej walki o zdrowie powinna być zróżnicowana dieta. Możesz również wspomóc się przyjmowaniem sprawdzonych suplementów witaminowych. Pamiętaj jednak o tym, że ich zadaniem jest uzupełnienie jadłospisu, a nie leczenie dolegliwości. Nie bez powodu klasyfikowane są jako produkty spożywcze i kontrolowane przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Sięgaj po suplementy witaminowe, które pozwolą Ci pokryć Twoje dzienne zapotrzebowanie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja altimetr.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy uwielbiają dzielić się swoimi doświadczeniami z różnych zakątków życia. Na naszym blogu znajdziesz inspiracje dotyczące turystyki, sportu, stylu życia i hobby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przepis na pastę z bakłażana

Przepis na pastę z bakłażana

1 października, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?